Ihimiset
Valikko
Raha ja etuudet

Toimeentulotuki ja asumismenot: kuntakohtaiset rajat

Toimeentulotuessa hyväksytään asumismenot vain kunnan rajaan asti. Katso kaupunkien rajat henkilömäärän mukaan ja mitä tehdä, jos vuokra ylittää rajan.

Kela hyväksyy asumismenot kunnan rajaan asti: Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla yksin asuvan raja on 715 euroa kuukaudessa. Ylimenevän osan maksat itse. Toimeentulotuessa asumismenot hyväksytään kunnan omaan rajaan asti, ja raja riippuu myös henkilömäärästä. Valtioneuvosto vahvistaa rajat asetuksella. Taulukossa on suurimpien kaupunkien rajat, ja koko kuntalistan löydät Kelan sivulta.

KuntaYksin asuva2 henkeä3 henkeä4 henkeäJokaisesta lisähenkilöstä
Helsinki, Espoo, Vantaa7158951 0231 122122
Tampere589743853925107
Turku556684780861104
Oulu521657770834110
Jyväskylä528688813882107
Lahti556702828930104
Kuopio55670882189096
Pori461601689732104
Joensuu513667765812109
Vaasa515655740812104
Kouvola464586681743104
Lappeenranta513658769825104
Rovaniemi523649741800101

Taulukko kertoo hyväksyttävät asumismenot euroina kuukaudessa. Rajat ovat voimassa Kelan ilmoittamana ajanjaksona, tarkemmin lähteissä (valtioneuvoston asetus). Seuraavan vuoden rajat muuttuvat osassa kuntia, joten tarkista oman kuntasi raja Kelan sivulta.

Mitä asumismenoja hyväksytään?

Rajaan lasketaan vuokra tai vastike, omistusasunnon hoitokulut, henkilökohtaisen asuntolainan korko, saunamaksu ja erikseen laskutettu lämmitys. Näiden summaa verrataan kunnan rajaan. Vedestä hyväksytään kohtuulliseksi 26,40 euroa henkilöä kohden kuukaudessa, jos vesi laskutetaan erikseen. Kotitalouden sähkölle on oma raja: yhdelle henkilölle 45 euroa ja kahdelle 55 euroa kuukaudessa, ja sähkön perusmaksu hyväksytään erikseen.

Jos asut omassa asunnossa, osakehuoneistossa hyväksytään hoitovastike, rahoitusvastikkeen korko-osuus ja oma asuntolainan korko. Lainan lyhennyksiä ei hyväksytä. Omakotitalossa hyväksytään välttämättömät käyttökulut, kuten lämmitys, vesi, jätehuolto, nuohous, vakuutus ja kiinteistövero.

Miten rajaa käytetään käytännössä?

Esimerkiksi yksin Oulussa asuvan vuokra, vesi ja erikseen laskutettu lämmitys lasketaan yhteen ja verrataan rajaan 521 euroa kuukaudessa. Jos summa on 560 euroa, Kela hyväksyy 521 euroa ja loput 39 euroa jäävät sinun maksettavaksesi. Kahden hengen taloudessa sama kaupunki sallii 657 euroa. Kun talouteen kuuluu viisi henkeä, raja lasketaan neljän hengen rajasta lisäämällä kaupungin lisähenkilöosuus.

Suuri osa kunnista on pienempiä kuin taulukon kaupungit, ja jokaisella on oma rajansa. Kelan sivulta löytyy koko kuntalista, ja asetuksen liite on luettavissa Finlexissä.

Mitä jos vuokra ylittää rajan?

Kela hyväksyy menosta vain rajan mukaisen osan, ja ylimenevän osan maksat itse. Kela ohjaa sinua etsimään edullisempaa asuntoa kolmen kuukauden kuluessa, ellei sinulla ole lakiin perustuvaa erityistä syytä jäädä. Syitä ovat esimerkiksi korkea ikä tai huono terveys, vammaisen perheenjäsenen tilantarve, lapsen tapaamiset toisen vanhemman luona tai lapsen päiväkoti- tai koulupaikan säilyttäminen. Edullisten asuntojen puute alueella ei kelpaa syyksi, mutta aktiivinen asunnonhaku on osoitettava. Määräaikaa voidaan pidentää, eikä sinun tarvitse muuttaa.

Miten asumismenot liittyvät muihin tukiin?

Yleinen asumistuki luetaan tuloksi, joten se pienentää toimeentulotuen tarvetta. Asumistuen omista katoista kerrotaan sivulla asumistuen asumismenot ja vuokrakatto. Perusosa on kerrottu sivulla toimeentulotuen määrä. Asumisen turvaaminen kuuluu ehkäisevän toimeentulotuen tarkoituksiin, joten vuokrarästeistä kannattaa kysyä hyvinvointialueen sosiaalipalveluista.

Lähteet

Valtioneuvoston asetus 965/2025 (Finlex), rajat voimassa 1.1.–31.12.2026, ja Kelan sivu Mihin menoihin voit saada toimeentulotukea. Tarkista ajantasainen tieto virallisesta lähteestä.

715 euroa/kk
Helsinki, Espoo, Vantaa (yksin)
521 euroa/kk
Oulu (yksin)
kunnan ja henkilömäärän mukaan
Raja määräytyy
3 kuukauden kuluessa
Muutto, jos raja ylittyy
Vaalea kerrostalo metsän reunassa kesäpäivänä