Hei olisitko sinä kenties etsimämme aikuinen, jolla olisi aikaa illalla valvoa nuorten ”olohuonetta” kerran tai pari viikossa klo 17-21?
NuortenPoppi etsii aikuisia, joiden sydäntä lähellä on nuorisotyö ja varsinkin meiän oman kylän nuoret.
Mitään supersankaria tai kissanaista emme kaipaa, ihan tavallinen aikuinen käy oikein hyvin. Ei tarvitse olla edes nuorisotyön ammattilainen. Riittää että olet vapaaehtoinen toimija. Voit olla kahvinkeittotaitoinen tai tykkäät musiikista. Ehkäpä kokoat mielelläsi palapelejä tai tiktokkaat? Väritätkö vai jutteletko mieluummin autoista tai opiskelusta? Tärkeintä on olla aikuinen asukastuvan tiloissa ja huolehtia että nuoret toimivat tiloissa heidän itse laatimiensa sääntöjen mukaan.
Voit osallistua NuortenPopin toimintaan kerran viikossa tai kerran kuukaudessa, ihan miten oma aikataulusi joustaa. Vapaaehtoisilla on oma watsapp ryhmä, jossa sovitaan tarkemmin aikatauluista.
Lisätiedot Katja Havana 044 9987740
Haukiputaan asukastupa
Jokelantie 1
Osoitteet
-
Haukiputaan asukastupa
Jokelantie 1
Toiminta-alue
Alue
Pohjois-Pohjanmaa
Kunta
Oulu
Kaupunginosa / Kylä
Haukipudas
Tehtävän suorittamisajankohta
Suorittamispaikan esteettömyys
- Tilaan pääsee pyörätuolilla
- Tilaan pääsee rollaattorilla
- Pysäköintimahdollisuus
Asiasanat
nuorisotyö, avoimet vapaaehtoistehtävät, Vapaaehtoistyö Oulu, vertaistuki
Minkä ikäisten parissa vapaaehtoinen tulee toimimaan
kaikenikäiset, lapset (7-12 v.), nuoret (13-17 v.), nuoret aikuiset (18-29 v.), aikuiset (30-62 v.)
Toiveet ja edellytykset
Minkä ikäisille tehtävä on tarkoitettu
nuoret aikuiset (18-29 v.), aikuiset (30-62 v.), ikäihmiset (63-79 v.), vanhukset (80 v. – )
Tehtävä soveltuu
Heikosti suomea osaaville, Miehille, Naisille, Nuorille
Muut toiveet ja edellytykset vapaaehtoiselle tehtävässä toimimiseen
Ole kiva aikuinen!
Millaisia taitoja ja edellytyksiä vapaaehtoiselta vaaditaan
Vapaaehtoisuus
Sitoutuminen ainakin jonkin verran toimintaan, esim 1 krt viikossa tai 1 krt kk:ssa
Maalaisjärki
Sosiaaliset taidot plussaa
Tehtävään perehdytys
Koulutuksen kesto (tunnit):
Perehdytys henkilökohtaisesti paikanpäällä
Mitä vapaaehtoinen saa
- Uudet taidot
- Uudet tuttavat
- Verkostoituminen
Vapaaehtoisen tuki
Vapaaehtoinen saa myös kahvit ja iltapalaa, ihan kuin asukastuvalla käyvät nuoretkin.
Ilmoittaudu vapaaehtoiseksi tähän tehtävään
Täytä alla olevaan lomakkeeseen omat tietosi ja paina lopuksi lähetä. Ilmoittautuminen lomakkeen kautta on mahdollista 16 vuotta täyttäneille henkilöille. Suosittelemme antamaan myös sähköpostiosoitteen, jolloin saat ilmoittautumisestasi viestin sähköpostiisi. Kaikki kentät ovat pakollisia.
Ilmoittautuminen päättyy 07.11.2050