Oulun Seudun Muistiyhdistys ry

Oulun Seudun Muistiyhdistys ry on perustettu 1989. Yhdistys aloitti Oulun Alzheimer-yhdistyksenä vapaaehtoisvoimin. Vuonna 1998 nimi muutettiin Oulun Seudun Dementiayhdistykseksi. Silloin saatiin ensimmäinen RAY:n rahoittama projekti vertaistuen kehittämiseen. Toukokuussa 2009 nimi muuttui Oulun Seudun Muistiyhdistys ry:ksi. Uusi nimi tuo paremmin esille yhdistyksen koko toiminnan kirjon. Painopiste on siirtynyt vuosien aikana yhä enemmän muistisairauksien ennaltaehkäisyyn ja kuntoutukseen. Yhdistys toimii tällä hetkellä Oulussa ja 10 lähikunnassa.

Yhdistys tekee työtä muistisairauksien ja niiden haittavaikutusten vähentämiseksi. Yhdistys toimii muistisairaiden ja heidän perheidensä etujen valvojana. Muistisairaiden ja heidän perheidensä tukena oleminen sekä tiedon jakaminen sairauden kohdatessa ja edetessä on myös oleellinen osa yhdistyksen toimintaa.

Palvelemme kielillä

Suomi, Englanti, Ruotsi

Toimiala

Yhdistys, Omais- ja läheisyhdistykset, Sairaus- ja potilasyhdistykset

Teemat

hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen, kansanterveys, kokemusasiantuntijuus, omaistoiminta, sairastaminen, vaikuttaminen, vapaaehtoisuus, yleisötilaisuudet, ystävä- ja viriketoiminta, yhdistyksen sääntömääräinen toiminta, yhteistyö ja verkostot

Avainsanat

muisti, muistiluotsi, muistisairaudet, muistisairaus

Kohderyhmä

ammattilaiset ja asiantuntijat, järjestötoimijat, asiakkaat, kaikille, jäsenet, kokemusasiantuntijat, kuntalaiset, läheiset ja omaiset, vapaaehtoiset

Ikäryhmä

aikuiset (30-62 v.), ikäihmiset (63-79 v.), nuoret aikuiset (18-29 v.), vanhukset (80 v. - )

Asemakatu 24

Oulu, Suomi

Osoitteet

  • Asemakatu 24

    Oulu, Suomi

Yhteystiedot

Kotikunta: Oulu
Sähköposti:
yhdistys@osmy.fi
Puhelin: 044 0332 992

Facebook

Toiminta-alue

Alue
Pohjois-Pohjanmaa

Kunta
Oulu

Henkilöt

Hartikka, Kaisa

Aivoterveysasiantuntija

p. 050 4632458
s. kaisa.hartikka@osmy.fi

Kaikkonen, Ulla

Muistivalmentaja

p. 044 7544588
s. ulla.kaikkonen@osmy.fi

Kaltio, Minna

Muistiasiantuntija-vastuualueena vapaaehtoistoiminta

p. 044 7848434
s. minna.kaltio@osmy.fi

Kangas, Minna

Fysioterapeutti

p. 040 5209173
s. minna.kangas@osmy.fi

Kinnunen, Juho

Toimistosihteeri

p. 044 0332 992
s. yhdistys@osmy.fi

Kiviahde, Marjut

Muistivalmentaja

p. 044 7391817
s. marjut.kiviahde@osmy.fi

Lampela, Maarit

Muistiasiantuntija

p. 040 7181707
s. maarit.lampela@osmy.fi

Meriläinen, Maaret

Toimintaterapeutti

p. 040 5209172
s. maaret.merilainen@osmy.fi

Mourujärvi, Juulia

Toimintaterapeutti

p. 044 4252955
s. juulia.mourujarvi@osmy.fi

Mustonen, Paula

Aivoterveysasiantuntija

p. 050 4632048
s. paula.mustonen@osmy.fi

Ylikulju, Paula

Toiminnanjohtaja

p. 040 7161401
s. paula.ylikulju@osmy.fi

Ei avoimia työ- tai harjoittelupaikkoja.


Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn