Lumijoen Lumiukot on lumijokinen urheiluseura, joka painottaa toimintansa lasten ja nuorten yleisurheilun sekä hiihdon pariin. Seura on perustettu vuonna 1916. Seuran lyhenteinä käytetään LuLu ja LumijLu.
Järjestämme ympäri vuoden yleisurheiluharjoituksia Lumijoen liikuntahallilla alkaen 2-vuotiaista lapsista aina yläasteikäisiin nuoriin asti. Talvisin järjestämme hiihtokilpailuja, keväisin maastojuoksukilpailuja sekä kesän aikana yleisurheilukilpailuja Lumijoen urheilukentällä. Seuramme aktiivinen jäsenmäärä on reilut 100 henkilöä, suurin osa heistä lapsia ja nuoria.
Seuramme omistaa Lumijoen Urheilutalon, jota vuokraamme myös muiden käyttöön. Kurkistahan sivun alaosassa olevasta linkistä lisätietoja Urheilutalon käytöstä.
Toimiala
Muu, Urheilu- ja liikuntayhdistykset
Teemat
harrastus ja vapaa-aika, urheilu ja liikunta, vapaaehtoisuus
Avainsanat
yleisurheilu, hiihto, liikunta- ja urheiluseurat, vapaaehtoistyö, liikuntaleikkikoulu, lasten liikunta
Kohderyhmä
lapset ja nuoret, jäsenet, kaikille
Ikäryhmä
leikki-ikäiset (3-6 v.), lapset (7-12 v.), nuoret (13-17 v.), vauvat ja taaperot (0-2 v.), kaikenikäiset